A RIDISZRŐL

A RIDISZ megalakulása, múltja, jelene, jövője

 

A RIDISZ (Református Iskolák Diáksport Szövetsége) megalakításának az ötlete az 1995-ös I. Kosárlabdatáborban vetődött fel Balatonszárszón, az SDG Konferenciatelepen.

Az ott levő testnevelők elhatároztuk, hogy – katolikus testvéreinkhez hasonlóan – mi is létrehozunk egy olyan szervezetet, amelynek minden református iskola a tagja lehet, s arra hivatott, hogy segítse, irányítsa, szervezze a különböző nemek és korosztályok nemzetközi, országos, ill. regionális sportági versenyeit, bajnokságait.

Az elhatározást tett követte, s Molnár Miklós nagytiszteletű úr – az RPI akkori vezetője -, valamint Papp Kornél úr (a Zsinat Iskolaügyi Osztályvezetője segítségével és támogatásával 1996-ban megszerveztük a református testnevelők szakmai napját, ahol az összegyűlt tanárok megbíztak a RIDISZ létrehozásával.

Az első három-négy évben a szakmai továbbképzések, a kunszentmiklósi fiú kosárlabdatornák – Pálinkó Gábor testnevelő szervezésében -, valamint az egyhetes nyári szárszói kosártáborok jelentették az együttműködés kezdetét, majd folyamatosan szélesedett a spektrum, bővült a „kínálat”:

 • úszóverseny Mezőtúron;
 • sakk- és asztalitenisz-bajnokság Kiskunhalason;
 • leány kosárlabda-fesztivál Miskolcon;
 • leány röplabdatorna Kecskeméten;
 • nemzetközi atlétikai találkozó Debrecenben…stb.

2002 februárjában sikerült hivatalosan is bejegyeztetni a szervezetünket, amelyet a Magyar Diáksport Szövetség – a KIDS-szel együtt – társszervezetének ismer el. Az átalakult MOB-bal is szoros kapcsolatba kerültünk a diák-, főiskolai- és egyetemi tagozat megalakulásával, melyben mi is képviseletet kaptunk.

Évek óta tagjai vagyunk a Keresztény Civil Szervezeteknek, melynek Fórumán – évi két alkalommal – képviseljük magunkat a Parlamentben.

Az elmúlt években dinamikusan fejlődött a RIDISZ. Egyre több intézmény kapcsolódik be a versenyeinkbe. Kezd kialakulni – s immár hagyománnyá válni – az egyes sportágak korosztályos találkozóinak az állandó helyszíne, (néha már rivalizálás is van a rendezés jogáért), s egyre több helyen, s egyre több sportágban küzdhetnek diákjaink egymással. Eleddig 19 iskolánk rendezett valamilyen országos rendezvényt:

 1. Balmazújváros,
 2. Békés,
 3. Budapest: Lónyay,
 4. Budapest: Baár-Madas,
 5. Debrecen (Refi),
 6. Gödöllő,
 7. Gyula,
 8. Kecskemét,
 9. Kiskunhalas,
 10. Kunszentmiklós,
 11. Mezőtúr,
 12. Miskolc (Lévay),
 13. Nagykőrös,
 14. Pápa,
 15. Pécs,
 16. Szentendre,
 17. Tiszafüred,
 18. Verőce,
 19. Vésztő.

Ezeken a viadalokon kb. 70 intézményünk, valamint kb. 15 határontúli iskola vett részt. A RIDISZ-nek jelenleg már több, mint 80 tagintézménye van (az lehet a tagja, aki befizeti az éves tagdíjat, elfogadja az alapszabályunkat, s részt vesz valamilyen rendezvényünkön). A 2009/2010–es tanévben már 9 sportágban: asztalitenisz, atlétika, floorball, kézilabda, kosárlabda, labdarúgás, röplabda, sakk, úszás (idén már a tornával együtt tíz) 16 versenyt rendeztünk - azóta is kb. ugyanennyit évente - a gazdasági nehézségek ellenére is. Hála ezért Istennek, s a versenyek rendezőinek!

Hét éve Szolnoki Attila kunszentmiklósi testnevelő kollégánk – tavaly óta már a Baksay igazgatója - létrehozta a honlapunkat, (www.ridisz..hu) amelyet folyamatosan szeretnénk használni, újítani, bővíteni.

Idén nyáron már a XX. Kosárlabdatáborunkat tartottuk Balatonszárszón, az SDG Konferenciatelepen, amit a diákjaink minden évben nagyon várnak. Ezeken középiskoláink több, mint harmada már részt vett legalább egy alkalommal:

 • Baár-Madas (Bp.),
 • Békés,
 • Debrecen (Refi),
 • Gödöllő,
 • Karcag,
 • Kecskemét,
 • Kunszentmiklós,
 • Lónyay (Bp.),
 • Mezőtúr,
 • Miskolc,
 • Nagykőrös,
 • Pápa,
 • Pécs,
 • Sárospatak,
 • Szentendre,
 • Vác.

Idén először – a Zsinat segítségével – egy határon túli iskola (Kézdivásárhely) is részt vett a táborozáson.

Hála Istennek egyre több iskola kapcsolódik be a református iskoláink „sportéletébe”, újabb és újabb iskolák jönnek el éves közgyűlésünkre, s kapcsolódnak be a RIDISZ által szervezett versenyrendszerbe!

A KIDS-sel is egyre szorosabb a kapcsolatunk, velük is több közös versenyt szeretnénk rendezni – s igyekszünk evangélikus iskolákat is bevonni - a jövőben. Ha lehetőség nyílt rá, eddig is több ízben meghívtuk egymást saját rendezvényeinkre.

Tavaly örömmel hallottuk, hogy Borsod-Abaújban regionális versenyt is rendeztek – erről a tiszaújvárosi kolléganő tájékoztatott bennünket -, szívesen támogatunk minden ilyen kezdeményezést. Jó lenne, ha 2017-ben már 85 fölé emelkedne a taglétszámunk, s egyre több intézményünk gondolná úgy, hogy jó nekünk – hasonló gondolkozású tanároknak, diákoknak – időnként találkozni, versenyezni, átadni egymásnak tapasztalatainkat, örömeinket, bánatainkat! Ez rajtunk is múlik, de „ha Isten velünk, ki lehet ellenünk”.

Az eddigiekért, s az ezután következőkért is Soli Deo Glória!

Bp., 2016.-09-01.

Balássy László sk.

A RIDISZ elnöke